A cégvezetés esszenciája

Laczkó Péter 160. vezetői törvénye

Egy vállalkozás vezetése korunk egyik legmodernebb művészeti ága. Ha jól csináljuk, családtagjainkkal együtt tisztességgel megélhetünk belőle. Ha még utódaink is látnak benne fantáziát és örömüket is lelik benne, tovább teremthetik életművünket és komoly előnnyel indulhatnak az életben.

A cégvezetés azonban soha nem lesz könnyű műfaj. Ez nem egy tündibündi dolog, amit hebehurgya módon, vagyonteremtési vagy pénzszerzési célból, felelőtlenül lehet csinálni. Emberek sorsa, családok anyagi biztonsága függ becsületességünktől, emberségünktől, valamint józan eszünktől és racionális vezetői döntéseinktől. 

De ha ilyen sok múlik ezen és ekkora a tét, akkor hogyan lehet egy vállalkozást hosszútávon is nagy biztonsággal, sikeresen vezetni? 

Mint minden dolognak, ennek is megvan a maga helyes módja. Sokféle megközelítést lehet találni ebben a kényes témában, de talán sokat segítene a vezetőknek, ha kapának egy tömör összefoglalót a cégvezetés leglényegesebb szempontjairól.

Az alábbiakban néhány pontban összefoglalom a legfontosabb vezetői feladatokat, amelyeket, ha következetesen végrehajtunk, biztosak lehetünk abban, hogy megteremtettük a sikeres vezetői működésünk alapjait. 

Íme a sikeres cégvezetés esszenciája:

1. Üzleti terv

Először is ahhoz, hogy egy vállalkozás sikeres legyen, kell egy jól átgondolt üzleti terv, amellyel a kitűzött célok alapján, meghatározott programlépések mentén sikeresen vezethetjük a cégünket. Ez ad értelmet az egész cég működésének. Ez talán a legfontosabb dolog az összes vezetői feladat közül!

Egy jó üzleti tervben egy adott időegységre vonatkoztatva meghatározzuk a vágyott, elérendő célokat és ezek konkrét eredményeit. 

Olyan üzleti terve van szükség, amelyben valóban hinni tudunk és amelyre akárhányszor csak rágondolunk, feláll a szőr a karunkon. Egy ilyen terv szinte kicseréli az embert, mivel beindítja a belső tolóerőt és mozgósítja az összes életenergiát. 

Az üzleti tervet a legfelső vezetőnek kell megalkotni! Hanyatló gazdasági környezetben ez nem annyira könnyű. Ráadásul ha tehetetlenül siránkozó, dilettáns cégvezetők vesznek körül minket, vigyáznunk kell arra is, hogy ne engedjük általuk elbizonytalanítani magunkat és megtartsuk a pozíciónkat, nehogy lehúzzanak a sikertelen mélybe magukkal. Soha ne csatlakozzunk vesztes csoportokhoz!

Nehéz gazdasági időkben rendkívül fontos, hogy egy felsővezető megőrizze a józan eszét és hű legyen önmagához és a céljaihoz.

Ha van üzleti tervünk, kisebb a stressz. Egy jó üzleti terv akár rövid idő alatt is tartós növekedési pályára állíthat egy vállalkozást. De ezt a felsővezetőnek kell kitalálnia és részletesen megalkotnia. Ez egy olyan vízió, amelyet egyedül csak ő lát. Ez az egyik oka annak hogy a felsővezetők többsége sokszor magányosnak érzi magát.

2. Intelligens stratégiák

Ha az üzleti tervünk megvan, szükségünk lesz intelligens stratégiákra is, amelyek alapján a kitűzött céljainkat a rendelkezésre álló energiaforrásaink és a kínálkozó lehetőségeink legjobb kihasználásával, a legrövidebb időn belül elérjük. 

A jó stratégiák brilliáns ötletekkel a gyakorlatban kivitelezik az üzleti terveket. Az okos stratégiáink gyakorlati lépéseit pedig már logikus sorrendbe rendezett, határidős programokra bonthatjuk, amelyeket heti szoros kontrollal szépen végigmenedzselhetünk.

3. Előre megalkotott szervezeti rend

Ahhoz, hogy pazarló módon ne szórjuk szét az energiáinkat, vagy ne váljunk a cégünk agyonhajszolt, leggyorsabban kopó alkatrészévé, szükségünk van egy jól átgondolt szervezeti rendre, amely a stratégiák alapján meghatározza a szükséges pozíciókat és igazságos módon elosztja a terhelést a munkatársak között. 

Egy jól megalkotott szervezeti rend időben megelőzi a zűrzavarokat és nem utolsó sorban rögzíti a felelősségeket a meghatározott posztokon. 

Egy jó cégben nincsenek mindenesek vagy általános mindenesek! Konkrét pozíciók vannak egyértelmű felelősségi és döntési hatáskörökkel. Így mindenki pontosan tudja, hogy hol kezdődik és hol végződik a felelőssége. Miben dönthet és milyen döntésekkel kell a feletteséhez fordulnia, és azt is tudja, hogy ki az. Így tudunk végre a saját dolgainkkal is haladni, mert az embereink nem bombáznak  örökké olyan kérdésekkel vagy problémákkal, amelyeket saját hatáskörükben simán meg tudnak oldani.

Egy tiszta szervezeti renddel megteremtjük a kivezető utat is önmagunk számára a szervezetünk belső posztjairól, hiszen már tervezni tudjuk, hogy mely pozíciókat kell mindenféleképp megtartanunk, és melyeket lehet később erre alkalmas munkatársaknak átadni. Így válhatunk idővel sokkal szabadabbá.

Fontos nézőpont, hogy a szervezeti rendbe olyan posztokat is megalkothatunk, amelyeket majd csak később szándékozunk odaillő munkatársakkal betölteni.

A szervezeti rendünkben érdemes már az elején biztosítani annak a lehetőségét is, hogy pontosan mérjük a fontos pozíciók tényleges termelését. Így igazságosan tudjuk megítélni a munkatársaink teljesítményét. Ezt egy egyszerű és könnyen átlátható döntéstámogató statisztikai rendszer gyönyörűen biztosíthatja. 

4. Rendkívüli emberekből álló csapat

A tartós sikerhez szükségünk lesz megbízható emberekre is, akikre bizalommal támaszkodhatunk. Olyanokra, akik segítenek abban hogy a kitűzött célokat közös erőfeszítéssel el tudjuk érni. Ehhez viszont meg kell szerezzük a legjobb embereket. 

Nagyon fontos szempont, hogy egyetlen pozíciót sem tölthetünk fel oda nem illő emberekkel! Naplopókra, igénytelen vagy lusta emberekre egyetlen vállalkozásban sincs szükség. Csak problémákat okoznak és akár még az őrületbe is kergethetnek minket. 

Ezért függetlenül attól, hogy milyen posztra keresünk munkatársakat, tudatosan és türelmesen kell toboroznunk, mintha csak egy művészeti alkotás legjobb alkotóelemeit keresnénk.

Ne becsüljük alá a pozíciók fontosságát! Egy hanyag vagy becstelen segédmunkás is képes hatalmas károkat okozni.

Továbbá gondoskodnunk kell az embereink alapos betanításáról is! Jó vezetőként nem várhatjuk el tőlük, hogy maguktól is kitalálják a gondolatainkat, vagy már eleve úgy érkezzenek a céghez, hogy mindent tudnak és rendelkeznek a megfelelő szakmai gyakorlattal. 

A sikeres cégvezetéshez korántsem elég csak a termeléshez szükséges fizikai feltételeket biztosítani! A vezetők néha azt hiszik, hogyha megveszik a legjobb gépeket, szerszámokat, felszereléseket, akkor az embereik sokkal jobban fognak termelni. A belső képzésekbe viszont sem időt, sem energiát nem fektetnek. A legtöbb hazai kis- és középvállalkozás ettől a kórtól szenved.

Ha nem akarunk örökké bosszankodni a személyzeti problémák, a károk vagy selejtek miatt, megfelelő mennyiségű időt és energiát kell ráfordítanunk a munkatársaink alapos posztra képzésére és gyakornokoskodására.

Képzetlen embereket nem lehet motiválni! Mivel nem értenek eléggé ahhoz, amit csinálnak, nincs sikerélményük. Nem találnak örömöt a munkájukban, ezért  utálják a munkahelyüket.

Törődnünk kell az embereinkkel ahhoz, hogy képesek legyenek magas szinten termelni és felelős pozícióikban ki tudják bontakoztatni a bennük rejlő képességeket.

Stratégiáink programlépései sokat segíthetnek abban, hogy milyen sorrendben vegyünk fel embereket és miképp építsük fel a csapatunkat úgy, hogy a vállalkozásunk üzleti alapon is sikerrel megállja a helyét.

5. Pontos, megbízható pénzügyi rendszer

Ha a csapat már kezd összeállni és szépen elindult a termelés, érdemes megalkotni egy józan pénzügyi rendszert, amely a termelés megkövetelésével biztosítja a cég működtetéséhez, fejlesztéseihez, a tervezett beruházásaihoz, valamint a biztonságot adó tartalékaihoz szükséges forrásokat. 

A jó pénzügyi rendszerek meghatározott költségcsoportokra osztják a beérkezett bevételeket. Így a vezető mindig pontosan tudja hogy meddig ér a pénzügyi takaró. Mit engedhet meg magának és mennyi bevételt kell megtermeltetnie ahhoz, hogy a vállalkozása folyamatosan likvid maradjon és a tervezett időben rendelkezésére álljanak a megfelelő anyagi források. 

Továbbá az sem elhanyagolható szempont, hogy egy jó pénzügyi rendszer nem engedi túlköltekezni a vállalkozást!

6. Szoros termelési kontroll

Ha már ez is a helyén van, akkor teljes mértékben a termelésre kell helyeznünk a figyelmet! Ehhez létfontosságúak a heti rendszerességű vezetői és termelési koordinációk (értekezletek) amelyek nem engedik szétszóródni az energiákat és szoros kontrollal segítenek precízen kivitelezni a megalkotott üzleti tervet.

Ezután már nincs más hátra, mint továbbra is szépen működtetni a vállalkozást, folyamatosan képezni a munkatársainkat, minden közösen elért sikert közkinccsé tenni, és amikor csak lehet, nyugtázni, dicsérni őket.

És persze ne felejtsük el képezni saját magunkat is hogy ne váljunk elavulttá és mindig meg tudjuk őrizni a versenyképességünket.

Kedves Olvasóm! 

Most biztosan arra gondol, hogy ez bárcsak ilyen egyszerű lenne. Soha sem állítottam, hogy a cégvezetés könnyű műfaj. És azt sem, hogy ez a gyengék sportja. De azért lehet ezt jól csinálni anélkül is, hogy idő előtt beledöglenénk.

Nagyon felemelő érzés összehozni és sikeresen működtetni egy eredményes vállalkozást. Egy jó csapattal nagyot lehet alkotni. Kell hozzá egy kis tudatosság, nem kevés akarat és egy jó nagy adag kitartás. És ha a szükség úgy kívánja, tudnunk kell újra és újra ismét talpra állni.

Ha a hazai cégvezetők a fenti pontoknak csak töredékét teljesítenék, mindannyian sokkal jobban élnénk. 

Ha Önnél bármelyik hiányzik, ideje cselekedni!

Lehet, hogy nem teljes a lista, de azért a lényeg benne van!

Barátsággal,
Laczkó Péter

Next
Next

Következetes vezetői fegyelem híján önpusztítóvá válhat a személyzet